Bezpieczeństwo w gabinecie kosmetycznym – na co zwracać uwagę

daniel

Zabieg kosmetyczny powinien kojarzyć nam się z przyjemnością, relaksem, ale również ze sterylnością. Czystość w gabinecie naszej kosmetyczki to podstawa naszego i jej bezpieczeństwa. Niestety nie zawsze stosowanie się do zasad higieny jest przestrzegane. Na co, więc zwracać szczególną uwagę?

Po czym poznać dobry gabinet kosmetyczny?

Dobrą kosmetyczkę poznaje się nie tylko po jej umiejętnościach i certyfikatach. O jej wiedzy i doświadczeniu świadczy także wygląd jej miejsca pracy. Gabinety, które cieszą się wysoką renomą, są sterylne i zadbane, a jej pracownicy przestrzegają zasad higieny w trosce o zdrowie swoich klientów oraz ich samych. Wybierając się do jakiegoś salonu po raz pierwszy, warto zrobić najpierw krótkie rozeznanie wśród znajomych lub byłych klientów. Po wejściu do środka zwróćmy uwagę na to, jak zachowuje się obsługa. Jeżeli zauważymy, że produkty jednorazowego użytku takie jak waciki, rękawiczki, pilniczki nie są od razu wyrzucane do kosza, to lepiej od razu opuśćmy ten lokal.

Zwróć uwagę na dłonie

Higiena dłoni osoby, która będzie wykonywać nam zabieg to podstawa. W ciągu dnia zbiera się na nich mnóstwo bakterii, dlatego też pracownicy powinni je myć przed i po każdym kliencie. Ponadto zawsze, jeżeli jest to możliwe, kosmetyczka powinna używać rękawiczek, ponieważ dzięki temu zapobiega przenoszeniu się chorób takich jak grzybica. Taka ochrona dłoni nie zawsze jest możliwa na przykład podczas masażu twarzy. Zwróćmy wtedy uwagę na częstotliwość mycia i dezynfekcji dłoni.

Ochrona twarzy

Maski ochronne do twarzy nie są przeznaczone tylko dla lekarzy. To produkt, z którym powinny pracować również kosmetyczki. Przyda się on na przykład podczas używania pilników i frezów. Do takiej ochrony mamy prawo również my — klienci. Jest to szczególnie pomocne, jeśli jesteśmy wrażliwi na zapach jakiegoś produktu, bądź zwyczajnie przeziębieni.

Bezpieczne użytkowanie narzędzi

Produkty jednorazowego użytku to nie tylko waciki, plastry do depilacji, ręczniki papierowe, ale również coraz częściej pilniki, bloki polerskie, kapcie na stopy. Po zabiegu takie produkty powinny znaleźć się w pojemnikach na odpady. A co z pozostałymi narzędziami takimi jak pędzle, pęsety, radełka? Kosmetyczka ma obowiązek zdezynfekować je po każdym użyciu. W przypadku metalowych narzędzi zaleca się również sterylizację w autoklawie. Każdy klient ma prawo do czystego ręcznika, czy też peleryny ochronnej, które po zabiegu powinny znaleźć się w koszu na pranie.

Pamiętajmy, że nawet najlepsza kosmetyczka może o czymś zapomnieć. Nie bójmy się zwracać uwagi i przypominać o odpowiednim przygotowaniu do pracy. W profesjonalnym gabinecie nie zostanie to odebrane jako coś złego.

Photos by elements.envato.com

Dodaj komentarz