Kleszcze, komary i meszki – jak z nimi walczyć

daniel

Latem oprócz ochrony przeciwsłonecznej nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu przed insektami, które są niebezpieczne dla człowieka i mogą powodować wiele schorzeń i niebezpiecznych chorób. Szczególnie groźne dla naszego zdrowia są kleszcze, które mogą nas zaatakować nie tylko w lesie, ale również podczas spaceru w parku, czy też pikniku na łące. Zatem jak się odpowiednio przed nimi chronić?

Ochrona przede wszystkim

Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Najlepiej sprawdzi się odzież w jasnych kolorach, dzięki której łatwiej będzie nam zauważyć niechciane insekty. Dodatkowo, pomimo wysokiej temperatury, postarajmy się zakryć jak najwięcej ciała. Na dłuższe spacery w otoczeniu natury wybierajmy ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Nie zapominajmy również o ochronie naszej głowy, uszu i karku. W tym celu idealnie sprawdzą się kapelusze lub chusty.

Kleszcze potrafią koczować na ubraniu nawet kilka godzin, aby znaleźć dostęp do skóry. Po każdym spacerze powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało, szczególnie w miejscach mało widocznych: pachwiny, za uszami, pod pachami, czy między palcami.

Zagrożenia wynikające z ukąszenia kleszcza

Ukąszenie kleszcza, który jest zakażony, może powodować wiele schorzeń. Jedną z najpowszechniejszych chorób odkleszczowych jest borelioza, której głównym objawem jest rumień wędrujący. Może pojawić się w miejscu ukąszenia nawet po trzech tygodniach od zdarzenia. Pierwszym niepokojącym sygnałem może być zwykła czerwona plamka, która stopniowo będzie zwiększać swoją powierzchnię. Po zauważeniu takiego objawu powinniśmy koniecznie zgłosić się do lekarza. Zlekceważenie symptomu może spowodować zaatakowanie układu nerwowego. Często dochodzi również do boreliozy stawowej objawiającej się zapaleniem stawu. Jest to bardzo silny ból nogi, kolana lub biodra, a w jego miejscu pojawia się opuchlizna i drętwienie. Do najniebezpieczniejszych powikłań ukąszenia kleszcza należy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak zapobiegać?

Jednym ze sposobów może być szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Nie jest ono obowiązkowe, ale często jest zalecane przez lekarzy, zwłaszcza osobom przebywającym regularnie na terenach zagrożonych występowaniem kleszczy. Można również stosować spraye i maści ochronne, których na rynku jest coraz więcej. Dostępne są także opaski odstraszające, które są szczególnie wygodne dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że wyżej wymienione środki, poza szczepieniem, nie gwarantują nam stuprocentowej ochrony.

W momencie, kiedy zorientujemy się, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, musimy zacząć jak najszybciej działać. Czas ma tutaj ogromne znaczenie. Kleszcza usuwamy wyłącznie mechanicznie. Pod żadnym pozorem nie używajmy w tym celu alkoholu lub tłuszczu. Insekta wyjmujemy szybkim ruchem za pomocą pęsety. Jeżeli boimy się, że zrobimy to źle, to możemy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie przeznaczone do usuwania kleszczy dostępne w aptece. Po zabiegu nie zapominajmy o szybkiej i dokładnej dezynfekcji skóry. W tym celu możemy użyć wody utlenionej, specjalnego płynu do dezynfekcji oraz gazy lub płatków kosmetycznych.

A co z pozostałymi insektami?

Innymi krwiopijcami są komary i meszki. Te z kolei nie są, aż tak niebezpieczne jak kleszcze, ale z powodzeniem uprzykrzają nam przebywanie na świeżym powietrzu. Ich ukąszenia powodują powstawanie bąbli, zaczerwienienia, a nawet bolesne opuchnięcia. Oprócz stosowania środków dostępnych na rynku można również spróbować odstraszyć insekty domowymi sposobami. Możemy to zrobić na przykład za pomocą olejków eterycznych o zapachu lawendy, goździków lub paczuli. Jeżeli posiadamy taras lub balkon, to warto zasadzić na nim miętę, lawendę czy rozmaryn. Jeżeli dojdzie już do ukąszenia, to starajmy się nie drapać podrażnionego miejsca, ponieważ to potęguje swędzenie i może doprowadzić do zakażenia rany, a tym samym do wydłużenia rekonwalescencji.


Photo by elements.envato.com

Dodaj komentarz